Mozgás- és képességfejlesztés az INPP módszerrel
Az INPP rövidítés az Institute for Neuro-Physiological Psychology intézet kezdőbetűiből áll össze. Az angliai Neuro-Fiziológiai és Pszichológiai Intézet alapítója úgy véli, hogy a tanulási és viselkedési problémák a korai idegrendszeri fejlődés hiányosságaiból adódnak.
Az elmélet szerint, ha a gyerek fejlődése az anyaméhben vagy életének első évében zavart szenvedett, akkor ezek a rendellenes működések az idegrendszerében rögzülnek, így a későbbi életére negatív hatást gyakorolhat. Ezek a mintázatok azonban módosíthatók egy speciális vizsgálati módszerrel, valamint mozgásterápiával, mely az intézet elnevezéséből adódó INPP módszer nevet viseli.
Milyen esetekben alkalmazható hatékonyan az INPP módszer?
Az INPP módszer számos esetben sikerrel alkalmazható. Ha a gyermek túl későn tanul meg járni vagy beszélni, éjszaka sokáig bepisil vagy sokáig szopja az ujját, sűrűn elesik, kék-zöld foltok borítják a testét, folyton izeg-mozog, nem képes egyhelyben maradni, agresszívan vagy túlzottan visszahúzódó módon viselkedik, akkor az INPP módszer segítség lehet számára.
Milyen események vonhatják maguk után az INPP módszer szükségességét?
A csecsemőkori fejlődési zavar okozói lehetnek olyan nagy hatású események, amelyek a terhesség alatt vagy a szülés közben történtek, ilyen lehet a császármetszés, a hosszú vajúdás, koraszülés, kis súllyal való születés vagy rohamszülés. Szintén ide tartoznak az első évben meghatározó események, mint a nem megfelelő mozgásfejlődés, késői járástanulás, megkésett beszédfejlődés, idegrendszeri éretlenség, nem megfelelő koordinációs készség és egyensúlyérzék, valamint a figyelem, irányíthatóság és együttműködési készség hiánya.
Mitől egyedi az INPP módszer?
Az INPP módszer különlegessége, hogy képes kimutatni, hogy az adott gyerek rendelkezett e egyáltalán azokkal a képességekkel, amelyek nélkülözhetetlenek a fejlődéséhez és az iskolaérettségéhez. A módszer lényege abban rejlik, hogy a csecsemőkori elmaradások bepótlására helyezi a hangsúlyt, hiszen ezekre később épülhetnek készségek és képességek. Annyira visszamegy az időben, amennyire csak lehet, így akár a Delacato vagy az Ayres terápia, Brain-Gym, TSMT módszerekhez képest mélyebbre nyúlik vissza.
Mi az INPP módszer célja?
Minden csecsemő úgynevezett „Primitív Reflexszel” születik, amely a túlélést, növekedést és fejlődést segíti elő. A primitív reflexek segítik a csecsemő izomzatának, egyensúlyérzékének és érzékszerveinek edzését, melyek segítségével megtanulja értelmezni és finomítani a környezetből érkező ingereket és az azokra adott reakcióit. Ha minden rendben megy, akkor a primitív reflexek néhány hónap után átalakulnak, gátlás alá kerülnek, azaz kifinomultabb mozdulatok veszik át a helyüket. Abban az esetben beszélhetünk megkésett neurológiai fejlődésről, ha ezek a primitív reflexek nem kerülnek gátlás alá, egy vagy több ilyen reflex részlegesen, vagy akár teljes mértékben aktív marad.
Az INPP módszer célja, hogy ezeket a primitív reflexeket gátolják, mivel ha fennmaradnak akkor veszélyeztetik a gyerek fejlődését, mely akár felnőtt korra is kihathat és problémákat okozhat. Az INPP módszer segítségével feltérképezhető, hogy mi okozza a primitív reflexek időn túli jelenlétét, majd egyénreszabott gyakorlatokkal fejleszti a kicsi idegrendszerét és felzárkóztatják.
Mi történik az INPP módszer alkalmazása során?
Ahogyan minden módszert, az INPP módszer alkalmazását is felmérés előzi meg. A felmérés segít abban, hogy kiderüljön az elmaradás oka és a gyermek olyan gyakorlatsort kaphasson, amely az ő egyéni hiányosságainak fejlesztésére összpontosít. A felmérés részét képezi az egyensúly, a tartás, a nagy- és finommotoros készségek, valamint a vizuális és auditív információfeldolgozás vizsgálata is. A gyakorlatok olyan készségfejlesztő mozgásokat tartalmaznak, amelyek a gyermek első életévének természetes mozgásmintáin alapulnak. A gyakorlatokat talajon kell végezni, céljuk a fejtartó reflexrendszer helyreállítása, valamint a test különböző részeinek egymástól független mozgatásának erősítése. A gyakorlatokat az esetek túlnyomó részében minden nap szükséges végezni.
Amennyiben úgy gondolja, hogy gyermeke segítségére lehet az INPP módszer, forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségeink egyikén!
Felhasznált források:
varazsbetu.hu/beszelgessunk/majd_kinovi/index.php
tunderkert-fejleszto1.webnode.hu/inpp/
oriasleszel.hu/wp-content/uploads/2016/10/Az-INPP-modszer-leirasa-%C3%A9s-alkalmazasa-2017.r%C3%B6vid..pdf